Wywiad z twórcą aplikacji simplafaktor.pl

Wywiad z kierownikiem Mobilnego Laboratorium Techniki Budowlanej Adamem Mścichowskim, twórcą aplikacji webowej dla producentów i dystrybutorów okien i drzwi.

Czy to jest innowacja?

Tak to jest innowacja, takiego narzędzia – a w szczególności żadne laboratorium zajmujące się badaniami okien i drzwi – nie posiada nikt w swojej ofercie dla producentów stolarki.

Kalkulator Uw
Kalkulator Uw

Najważniejsze funkcje to…

Najważniejszymi funkcjami w SimplFaktor, nad którymi spędziliśmy najwięcej czasu przy ich tworzeniu są kalkulatory do obliczania współczynnika przenikalności cieplnej i izolacyjności akustycznej. Głównymi założenia przy projektowaniu kalkulatorów było oczywiście ich poprawne działanie z uwzględniam wszyskich aspektów i potrzebnych korekt wymaganych w odpowiednich normach, a które często są pomijane na codzień nawet przy wykonywaniu obliczeń dla klientów w niektórych notyfikowanych laboratoriach nie wspominając juz o programach produkcyjnych proponowanych dla producentów, które zawierają bardzo często błędne moduły do obliczeń współczynników Uw lub Ud. Bardzo wiele uwagi i czasu poświęciliśmy również szybkości działania oraz intuicyjnej obsłudze, tak aby aplikacja była jak najbardzej przyjazna użytkownikowi. Na dzień dzisiejszy w SimplaFaktor mamy zarejestrowanych juz ponad 100 użytkowników, którzy na co dzień korzystają z naszych kalkulatorów. 

Na jakich urządzeniach można korzystać z aplikacji ?

SimplaFaktor to aplikacja webowa, więc niezbędny jest do jej działania dostęp do internetu, który w dzisiejszych czasach nie stanowi żadnego problemu. Aplikacja jest przystosowana do pracy na smartfonach, tabletach oraz komputerach z dowolnym system operacyjnym.

Czyli można to robić w fabryce i na budowie w czasie pomiarów? 

Tak, jeśli urządzenie ma dostęp do sieci internetowej, to bez problemu możemy jej używać w takich miejscach. 

Dlaczego powstała simplafaktor ? I skąd ta nazwa?

SimplaFaktor powstała aby ułatwiać i wspomagać pracę producentów, poza tym nie ma takiego narzędzia na rynku. Chcemy dostarczać narzędzie, które jest proste w obsłudze a zarazem wykonuje bardzo dokładnie skomplikowane obliczenia, a to oszczędza czas i koszty dla producenta. Kalkulatory są sprawdzone i zwalidowane przez naszych pracowników laboratorium, a to oznacza że obliczenia wykonywane są zgodnie z odpowiednimi normami i zapewniają gwarancje wiarygodności notyfikowanej jednostki. 

Simpla – proste, Faktor – współczynnik, proste narzędzie dla producentów okien i drzwi do obliczania różnych współczynników.

Co ułatwia aplikacja ? 

Aplikacja ułatwia przed wszystkim wykonywanie przez producenta potrzebnych obliczeń i generowaniu niezbędnych dokumentów w zakresie Zakładowej Kontroli Produkcji, przy tworzeniu ofert, niezbędnych dokumentów na potrzeby danej inwestycji

Ile czasu potrzebuje użytkownik aby obliczyć wynik Uw / Rw?

W zasadzie to kwestia wprawy i obycia się z programem. Mnie osobiście obliczenia zajmują kilkanaście sekund. 

Jakie komponenty są  w bazie aplikacji ?

Nasza główna baza zawiera dane wejściowe współczynników przenikalności cieplnej dla różnych systemów okiennych, ich wszystkich kombinacji przekroi z szybami jedno i dwukomornymi. Dodatkowe bazy zawierają współczynniki szyb zespolonych z podziałem na producentów oraz nawiewników. Wszystkie bazy są na bieżąco uzupełniane w zależności od potrzeb użytkowników. 

A co z raportem ?

Po wykonaniu obliczeń użytkownik może wygenerować raport. Do wyboru ma raport prosty z podstawowymi informacjami oraz pełny zgodny z normą. Raport pełny dodatkowo może być autoryzowany przez nasze laboratorium. Wystarczy, że użytkownik zaznaczy opcje „wyślij do autoryzacji”, a raport trafi do mojej skrzynki e-mail. Po zapoznaniu się z raportem autoryzuję go i podpisuje, następnie odsyłam do klienta. Ta opcja jest szczególne wykorzystywana na potrzeby większych inwestycji, gdzie inwestor chcę mieć pewność, że wszystkie obliczenia zostały wykonane poprawnie i sprawdzone przez zewnętrzne niezależne laboratorium. 

Czy obliczenia są wiarygodne ?

Tak, oczywiście. Wszystkie algorytmy zostały sprawdzone i wykonują obliczenia według wzorów i uwzględnieniem korekt wymaganych w odpowiednich normach. Ponadto wszystkie obliczenia przenikalności cieplnej ram dla poszczególnych przekroi są wykonywane przez nasze laboratorium i wprowadzane do bazy przez naszych pracowników. Dane wejściowe dotyczące innych komponentów takich jak szyby czy nawiewniki są przepisywane z deklaracji producentów lub z raportów z badań/obliczeń. Dzięki takiemu modelowi użytkownik nie pomyli się przy wprowadzeniu danych. Wystarczy wybrać odpowiedni typ okna, system okienny, szybę oraz ramkę dystansową a na końcu wprowadzić wymiary okna. To wszystko i gotowe!

Ilu użytkowników może korzystać z kalkulatorów w jedynym abonamencie?

W zależności od wyboru pakietu od 1 do 3 użytkowników. Oczywiście nie jest to liczba ograniczona zawsze jest możliwość negocjacji. 

Na jakie jeszcze innowacje może liczyć użytkownik?

W ramach abonamentu użytkownik może liczyć na darmowe szkolenie w naszej siedzibie, pomoc online lub telefoniczną. W ramach subskrybcji rocznej może również liczyć na bezpłatne aktualizacje. Chcemy aby SimplaFaktor był stale rozwijany i odpowiadał na potrzeby użytkowników. Dodatkowym atutem jest również to, że użytkownicy mogą również liczyć na pomoc w innych zagadnieniach nie tylko dotyczących działania i obsługi programu. Codziennie udzielamy odpowiedzi na pytania związane z badaniami, interpretacji przepisów oraz norm, oznakowania wyrobów znakiem CE czy też prawidłowego montażu okien i drzwi.  

Dziękuję za rozmowę.

Autor: SimplaFaktor
Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej wykonuje badania okien oraz drzwi zewnętrznych bezpośrednio w fabryce producenta. Jest to jedyne w Polsce laboratorium notyfikowane, akredytowane oferujące taką możliwość.